Arpaya, Buğdaya verdiğini Çaya da ver

Ziraat Odası yaş çay fiyat talebini güncelledi: arpaya, buğdaya verdiğini çaya da ver

Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç, 2019 yılı yaş çay fiyatına talep ettikleri rakamı yükseltti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın buğdaya yüzde 29, arpaya yüzde 33 artış yapacaklarını açıklamasının ardından, yaş çaya istediği fiyatı artıran Paliç, yaş çay fiyatının; buğdaya ve arpaya yapılan artış oranında yükseltilerek verilmesini istedi.

Paliç, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TOBB Genel Kurulunda; buğdaya ve arpaya yapılacak fiyat artışına atıfta bulunarak, “Sayın Cumhurbaşkanımız buğday için yüzde 29, arpa için yüzde 33 artış yaptıklarını ifade etti. Biz de Sayın Cumhurbaşkanımızdan aynı oranların yaş çaya da verilmesini talep ediyoruz. İnanıyoruz ki Sayın Cumhurbaşkanımız yaş çaya da aynı oranlarda artış yaparak çay üreticisinin yüzünü güldürecektir.” dedi.

1 AY ÖNCE 3,10 TL İSTEMİŞTİ

Çay fiyatına yüzde 29 artış yapılması halinde 3,16 TL, yüzde 33 yapılması halinde ise 3,26 TL olması gerekiyor. Paliç, 12 Nisan’da yüzde 26,5 artışla yaş çay fiyatının bölge ziraat odalarının ortak kararı doğrultusunda 3,10 TL olmasını talep ettiklerini açıklamıştı.

2019 yılı Çaykur’un yaş çay alım fiyatı; 16 Mayıs 2019 Perşembe günü (yarın) Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından Rize’de açıklanacak.

2018 FİYATI 2,45 TL

Çaykur’un yaş çay alım fiyatı geçtiğimiz yıl; 2,32 TL ürün bedeli ve 13 Krş. destekleme primi olmak üzere 2,45 TL idi.

Takip et ve Paylaş:
Follow by Email
Facebook
Google+
http://haberize.net/arpaya-bugdaya-verdigini-caya-da-ver/
Instagram

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir