Çaysen yaş çaya 3 lira 57 kuruş istiyor

CAY ÜRETİCİLERİ SENDİKASI’NIN (ÇAY-SEN) 2019 REFERANS FİYAT AÇIKLAMASIDIR;

Her yıl olduğu gibi yaş çay üreticisi önünü göremeden sezona başlamaktadır. İktidarların istikrarlı ve güven veren bir çiftçi politikası yoktur. Soğanın, Patatesin ve Otun ithal edildiği bir çöküşten geçiyoruz. Çiftçinin ürettiği ürün pazarda değerini bulmadığından üretmekten vaz geçmektedir. Tarım girdileri almış başını giderken, enflasyon faizle anılacak olursa, resmi rakamlarla yüzde 25’lere dayanmıştır.

Yaş çay üreticisinin sigorta olarak gördüğü Çaykur, iktidar politikaları yüzünden adeta iflasa doğru sürüklenmektedir. Çaykur Fona devredilerek hem denetimden kaçırıldı, hemde alınacak hayati kararlar bakımından halkın sözünü söyleyeceği kanallar kapatılmıştır. Çaykurun Silolarında yığınla kuru çay dururken; özel sektör çaylarını piyasada satmakta zorluk çekmezken, Çaykurun neden çay satmakta zorlandığını kamuoyuna sormak isteriz.

Çay üreticisi, bu yıl satacağı yaş çayın karşılığını zaten esnafa borçlu ve 2019 çayını, kışın harcadıklarına karşılık toplayacaktır. Bu üretici yaz boyunca ne yiyip, giyecek ve yaşamının temel gereksinimlerini nasıl karşılayacaktır.
2019 yılı için bazı kurumlar referans fiyatlarını açıklamaya başladılar. Bu kurumların birçoğunun, geçmiş yılları takip eden istikrarlı bir fiyat politikaları yoktur. Geçmiş kayıpları hesap etmeden, önceki yılın üzerine enflasyon üzerinden bir rakam koyarak geçiştirmektedirler.

Biz Çay Üreticileri Sendikası (Çay Sen) olarak 2018 yılı için referans taban fiyatımızı 2,87 kuruş ve Destekleme(13 kuruş) ile birlikte 3 lira olarak açıklamıştık. Hesaplamalarımızı ve rakamlarımızı gerçeklik üzerinden yapmaktayız. Yani kurulduğumuz 2007’den itibaren istikrarlı bir fiyat talep politikamız vardır.

Çay Sen olarak, bu rakamlar üzerinden taban fiyatın 3 lira 44 kuruş ve destekleme ile birlikte 3 lira 57 kuruş fiyat talep etmekteyiz. Bunun altında verilecek her birim zam, üreticinin mağdur edilmesi demek olacaktır. Hatırlatmak isteriz ki, geçen yıl gübrenin tonu 1150 lira civarındayken, bu yıl 2150 lira civarındadır. Yani neredeyse gübreye yüzde doksan zam gelmiştir.

Çay Üreticileri Sendikası olarak, her yıl açıkladığımız referans taban fiyat açıklamalarını yakından ve gerçekçi rakamlar üzerinden, üreticimiz lehine ve mağduriyetler olmaması için yakından takip etmeye devam edeceğiz. Tüm çiftçilere olduğu gibi Yay Çay Üreticisine de 2019 yılı için iyi hasatlar ve bol kazançları olması umuduyla, kolay gelsin.

ÇAY ÜRETİCİLERİ SENDİKASI
KURUCU GENEL BAŞKANI RECEP MEMİŞOĞLU

Takip et ve Paylaş:
Follow by Email
Facebook
Google+
http://haberize.net/caysen-yas-caya-3-lira-57-kurus-istiyor/
Instagram

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir