RİZE’NİN SEÇİMİ

RİZE’NİN SEÇİMİ

Seçime 12 gün kaldı. Büyükşehirlerde yarış tüm hızıyla sürerken Rize’de birkaç ilçe dışında geçen yıllara nazaran seçim atmosferine henüz girilebilmiş değil. Ağır ekonomik kriz nedeniyle vatandaş adeta burnundan soluyor, dokunan bin ah işitiyor. Öte yandan seçimi var olma-yok olma meselesine dönüştürüp, işsizliği, yoksulluğu, hayat pahalılığını unutturmaya çalışan iktidar cenahında ittifak partileri arasında tam bir uyum olmadığı görülüyor. Cumhurbaşkanı’nın baba ocağında aday çıkarmamasına rağmen MHP, il merkezinde belediye meclisi için aday liste çıkardı. Çayeli, Derepazarı ve İkizdere gibi ilçelerde ise belediye başkanlığını kazanabilecek şekilde iddialı adayları var.
67 bin seçmeni olan il merkezinde Ak Parti’nin belediye başkanlığını kaybetmesi gibi bir sürpriz beklemek hayalcilik olur ama belediye meclisinde ilginç sonuç beklenebilir. Ak Parti’nin başkan adayı Rahmi Metin, sevilen, halkla ilişkileri sıcak ve sempati ile bakılan bir isim ve Ak Parti’nin gösterebileceği en uygun adaydı. Geçmişte il genel meclisi başkanlığı yaptığı 10 yıla yakın süreçte hiçbir şaibeye adı karışmamış, alengirli işlere girmediği için partisinden ihraç edilme noktasına dahi gelmişti. Metin’in kişisel olarak bakıldığında temiz bir geçmişe sahip olması, liyakat esaslı adil bir yönetim ortaya koyabilmek için yeter şart değil. Çünkü, Rize Belediyesini belediye başkanından çok, kendi istekleri doğrultusunda kararlar alıp uygulayan müteahhitler yönetiyor. Belediye halkın belediyesi olmaktan çıkmış, müteahhitlerin belediyesi haline gelmiş durumda. Rahmi Metin belediye başkanı seçilecek ama şehr-ül emin olabilmesi, belediye başkanlığı yapabilmesi, Rize Belediyesini halkın belediyesi haline getirebilmesi imkansız. Bu durumda partisi ile ipleri koparması gerekecek ki, partisi onu ihraç ettiğinde bile kendisine yapılan haksızlığa ‘eyvallah’ deyip bir kenarda sıra bekleyen birinden böyle bir yönetim anlayışı beklemek fazla iyimserlik olur. Nitekim, belediye meclisi aday listesine baktığımızda yüzde 50’sinin 2014’te Kasap’ın listesinden seçilenler olduğunu, Rahmi Metin’in birkaç iş ortağı ve yakın arkadaşı dışında listeye müdahil olamadığını görüyoruz. Aynı meclis üyeleri ile farklı bir yönetim pek mümkün görünmüyor.
Ak Parti dışında ittifak ortağı MHP ile birlikte CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi yüzde 10’u geçerek meclise girme mücadelesi veriyor. Barem, 5 bin 500 – 6 bin olacak gibi. Bu seçimde 5 partili, renkli bir belediye meclisi tablosu ortaya çıkabilir.

AK PARTİ KRİZ İÇERİSİNDE

Ak Parti ülke genelinde yaşadığı yönetememe krizini Rize’de de fazlasıyla yaşıyor. Aday belirleme sürecinde, listelerin oluşturulmasında doğrudan müdahil olan Milletvekili Muhammed Avcı ve onun il başkanı İshak Alim, kaybedilecek her belediyenin sorumlusu olarak başarısızlığın faturasını ödeyecekler. Gittiği ilçelerde küskünlerin tepkisinden bunalan Avcı, önceki gün sosyal medya hesabından sıkıntısını ifade etti. Adaletle davrandığı için bazılarının memnun olmadığını ifade eden Avcı, ne olursa olsun adaletten ayrılmayacağını söylüyor. Adaletsizliğin odağı haline gelmiş olan Ak Parti’de Avcı’nın adalet vurgusu ne kadar karşılık bulur, kaybedilen belediyelerin sorumluluğunu ne kadar hafifletir, bilinmez.

AK PARTİ’NİN SIKINTILI OLDUĞU İLÇELER

Fındıklı ile Ardeşen’i CHP, Derepazarı ve İkizdere’yi MHP’nin kazanma şansı yüksek. Çamlıhemşin’de de bağımsız aday iddialı. Çayeli ilçesi ve Muradiye beldesinde de MHP iddialı şekilde seçime gidiyor. Kalkandere’de ise Saadet Partisi 2014’te olduğu gibi yeni bir sürprize hazırlanıyor.

Ağır ekonomik krizle bunalan vatandaş, ülkeyi yok olmanın eşiğine getirmiş olan Ak Parti’ye “Buyur, yok etmeye devam et” demeyecek gibi görünüyor.

Takip et ve Paylaş:
Follow by Email
Facebook
Google+
http://haberize.net/rizenin-secimi/
Instagram

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir